Druhy medů

Pastovaný med

28.01.2018

Pastovaný (nebo pastový) med je odlišný svou konzistencí a barvou. Vzniká narušením přirozené krystalizace medu, které způsobí roztříštění krystalků na menší částice, které se již znovu nespojí. Med se pomalu promíchává tak dlouho, dokud nemá pastovitou formu. Velkou výhodou je, že med si ponechá původní kvalitu a všechny důležité vlastnosti,...

Slunečnice kvetou později a proto slunečnicový med stáčíme až mezi posledními. Mnohdy jsou slunečnice posledním zdrojem nektaru, včely proto někdy sbírají i medovici. Od toho se odvíjí barva medu - pokud jde o med ze slunečnicových květů, jeho barva je zlatá a jestliže včely sbíraly k slunečnici i medovici, může být barva tmavší.

Květový med

28.01.2018

Květový med pochází ze sladkého nektaru květů rostlin. Má světle zlato hnědou barvu a typickou medovou vůni. Obsahuje rostlinné hormony, aromatické látky, éterické oleje a další blahodárné látky. Díky vysokému obsahu jednoduchých sacharidů (glukóza, fruktóza) snadno krystalizuje a je tak lépe stravitelný.

Smíšený med

28.01.2018

Smíšený med není jednodruhový, ale je bez výrazné převahy některé jeho části. Jsou to především maliny a ostružiny, lípa, později kvetoucí byliny a květiny, lesní byliny a medovice, ze kterých včely tento med dělají samy. Barva je tmavší než u květového medu. Krystalizuje pomaleji.

Lipový med

28.01.2018

Včely sbírají nektar pro lipový med v průběhu léta, což se projevuje výraznější chutí. Lipový med má svou jedinečnou vůni a chuť po lipových květech. Barva je zlatožlutá. Díky svému složení snadněji krystalizuje a tuhne - není to vada, naopak to znamená, že med je kvalitní.

Vybrali jste si?